Sv. Jan Nepomucký

16.5. - Před tímto svátkem se nedoporučovalo koupat se, provinilci mohli snadno dostat prašivinu. V severních Čechách se věřilo, že ten, kdo by zlomil v den svátku tohoto světce lilii, zemřel by do deseti let v tu samou hodinu, kdy zničil květinu.

Dokonce se věřilo, že takový člověk zahyne násilnou smrtí.

V den svátku sv. Jana Nepomuckého se konala kdysi slavná svatojánská pouť, kdy matička Praha patřila jen venkovu, který si dával v tyto dny v Praze dostaveníčko. Doba pořádání této pouti byla pro venkov velmi výhodná, neboť český sedlák měl již zaseto a letní polní práce ještě nenastaly. Večer před poutí se konaly na památném Karlově mostě pobožnosti u sochy tohoto světce. Střelecký ostrov zas plnil funkci zábavnou - konaly se zde velkolepé ohňostroje. Tisíce poutníků z Čech a Moravy přicházely do Prahy a socha světce byla v tyto dny obklopena květy a větvičkami břízek.

Praha se v tomto týdnu proměnila v louku pestrých krojů. Národní kroje byly viditelnou známkou národní sebedůvěry a na každém kroku bylo možné potkat zástupce různých koutů naší země. Živost jejich barev a obsáhlost jejich použití v podivuhodné kombinaci vzorů a motivů vystihoval přesně a věrně prostředí, odkud pocházel. Od jásavých a pestrých barev a hedvábí, vyznačují kraje bohaté, až k ponurým barvám chudých horských krajů, vše bylo v tyto dny k vidění. Bohužel ta krása a barvitost z krajů, z poutí a posvícení, z kostelíků, z křtů a pohřbů velmi rychle mizí. Díkybohu za obyvatele těch mála vesnic a měst, kteří zůstávají našim krojům věrni.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
obrazový materiál: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ludek

 

Vytisknout E-mail

VAŘÍME, PEČEME, SMAŽÍME
podle prověřených receptů

 

NÁPADY NA TVOŘENÍ
pro vaše šikovné ručičky

 

 

MIKULÁŠSKÉ SPOLKY
desítky ověřených spolků

 

 

GALERIE PŘÍSPĚVKŮ
z ukončených soutěží