Masopustní masky, co znamenají

Každá maska dříve něco symbolizovala a měla tak v dřívějších dobách svůj význam a funkci. Nejznámější masopustní maskou, která nesměla chybět v žádném průvodu byla maska medvěda. Maska medvěda je zároveň asi nejstarší známou maskou vyskytující se v průvodech a díky tomu má i mnoho podob. Jedná se samozřejmě i o velmi náročnou masku, kterou většinou tvořil obrácený kožich nebo oděv ušitý z pytloviny, prošívaný nebo omotávaný slámou.

Nedílnou částí kostýmu byla hlava medvěda. Medvědovi se přisuzovaly magické vlastnosti, mimo jiné především plodnost, kterou medvěd přenášel na ženy i celé hospodářství. Aby se tak stalo, musela si s ním hospodyně a děvčata zatancovat. Odepřít mu tanec bývalo nemyslitelné. Při tanci se ženy snažily vyskakovat co nejvýše (to aby jim vyrostl vysoký len). Mnozí medvědi se těšili na to, že po tanci popadnou některou z přihlížejících dívek a žen a vyválí ji na zemi ve sněhu.

Medvěda vodila na řetězu nebo na provaze další nepotradatelná maska – medvědář (někde medvěda vodil žid).

Další nezbytnou postavou byl biřic, který průvod vedl. Ženy se maskovaly za muže a muži za ženy – ti hlavně za nevěsty nebo za matky s dítětem. Masky představovaly zástupce různých profesí a někdy i  konkrétní osoby. Masopustní maska byla často prostředkem výsměchu a kritiky některých lidských vlastností a neřestí. Většinou novějšího původu jsou naopak zvířecí masky, mezi nimiž nechyběl ani velbloud, slon či opice. Běžné byly i pohádkové postavy, masky démonické - smrt a anděl – ty patří k nejstarším typům masek. Jen málo fašanků se odehrává v krojích, karneval je především rej komických  masek a převleků.

Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Vytisknout E-mail

VAŘÍME, PEČEME, SMAŽÍME
podle prověřených receptů

 

NÁPADY NA TVOŘENÍ
pro vaše šikovné ručičky

 

 

MIKULÁŠSKÉ SPOLKY
desítky ověřených spolků

 

 

GALERIE PŘÍSPĚVKŮ
z ukončených soutěží