Myrha

Myrha je pryskyřice modrozeleného zbarvení. Je tvořena sušenou mízou stromu Commiphora, pocházejícího ze Somálska a východní části Etiopie. Její jméno je odvozeno z hebrejštiny murr nebo maror mající význam „hořký“.

Myrha tvoří složku parfémů a kadidla a byla velmi ceněna ve starověku a její hodnota byla v často větší než její váha ve zlatě. Ve starém Římě byla ceněná na pětinásobek ceny kadidla, které bylo později daleko populárnější.

Myrha byla pálena při starověkých římských pohřbech aby maskovala zápach, který vychází při pálení mrtvol. Říkalo se, že římský císař Nero spálil při pohřbu své manželky Poppaey takové množství myrhy odpovídající její roční spotřebě.

 

Myrha je známa dodnes jako jeden z darů králů, kteří se v Evangeliu podle Matouše přišli klanět narozenému Ježíškovi. Myrha bývala v minulosti používána jako balzámovací mast a až do konce 15.století se používala v kadidle při pohřbech a kremacích. Dodnes bývá také používána v různých kosmetických přípravcích a produktech jako například v parfémech, zubních pastách nebo v pleťových vodách. Myrha je v současné době také užívána v některých mastech a léčivých přípravcích a smí být aplikována na oděrky a jiné menší kožní defekty.

Lidové léčitelství ji používá při zánětech dutiny ústní.

Myrha vysoké kvality může být poznána přes tmavost a jasnost pryskyřice. Nicméně, nejlepší metoda hodnocení kvality pryskyřice je hodnocení lepivosti čerstvě zlomených fragmentů pro přímé stanovení obsahu vonného oleje v pryskyřici myrhy. Vůně surové pryskyřice a silice myrhy je ostrá, příjemná, poněkud hořká a může být zhruba popsána jak být „typicky pryskyřičná”. Při jejím pálení produkuje kouř, který je těžký, hořký a poněkud fenolické vůně, který může být zabarvený nepatrnou vanilkovou sladkostí. Na rozdíl od většiny jiných pryskyřic myrha expanduje a “kvete” když hoří místo toho, aby tála nebo se ztekucovala.

Zdroj: wikipedia.org

Vytisknout E-mail

VAŘÍME, PEČEME, SMAŽÍME
podle prověřených receptů

 

NÁPADY NA TVOŘENÍ
pro vaše šikovné ručičky

 

 

MIKULÁŠSKÉ SPOLKY
desítky ověřených spolků

 

 

GALERIE PŘÍSPĚVKŮ
z ukončených soutěží